Vademecum Rzeczpospolitej - Zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze: Rozdział I: Zasiłki rodzinne
Zasiłki rodzinne Spis treści
Zasiłki rodzinne i wychowawcze są przeznaczone dla rodzin o niskich dochodach. Ich przyznanie zależy m.in. od dochodów rodziny uzyskanych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Okres ten wynosi 12 miesięcy i trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego. Nowela z 9 kwietnia 2003 r. (Dz. U. nr 83 poz. 759) do 31 grudnia 2003 r. wydłużyła jednak okres zasiłkowy, który rozpoczął się 1 czerwca 2002 r.
Uprawnienie do zasiłków ustala się ponownie podczas okresu zasiłkowego w następujących sytuacjach:
- zwiększenia lub zmniejszenia liczby członków rodziny uprawnionego,
- utraty (np. zwolnienie z pracy) lub uzyskania (np. rozpoczęcie działalności gospodarczej) źródła dochodu przez uprawnionego albo członków jego rodziny,
- zawarcia bądź rozwiązania związku małżeńskiego.
Zasiłki rodzinne należą się obywatelom polskim zamieszkałym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcom, posiadającym kartę stałego pobytu lub status uchodźcy. Zainteresowany może ubiegać się o zasiłek rodzinny na dziecko i małżonka.
Kiedy na dziecko
Zasiłek rodzinny przysługuje na dziecko:
- do ukończenia 16 lat,
- w wieku ponad 16 lat do ukończenia 20 lat, pod warunkiem, że ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta