Vademecum Rzeczpospolitej - Zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze: Rozdział II-III: Zasiłki pielęgnacyjne; Zasiłki wychowawcze
Zasiłki pielęgnacyjne Spis treści
Do zasiłku pielęgnacyjnego są uprawnieni obywatele polscy zamieszkali w Polsce oraz cudzoziemcy posiadający kartę stałego pobytu.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- dziecku w wieku do lat 16, jeżeli zostało uznane za niepełnosprawne,
- osobie w wieku powyżej 16 lat, która została uznana za niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym, pod warunkiem jednak, że niepełnosprawność (jakakolwiek) powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego na dziecko,
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego nie zależy od dochodu rodziny oraz od tego, czy na danego członka rodziny przysługuje zasiłek rodzinny.
Na podstawie zaświadczeń lekarskich zasiłki pielęgnacyjne mogą być wypłacane tylko do 31 maja 2003 r. Po tej dacie, aby uzyskać zasiłek, trzeba się legitymować orzeczeniem powiatowego zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS uznającym daną osobę za całkowicie niezdolną do pracy lub całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji. Takie zmiany do ustawy zasiłkowej wprowadził art. 4 noweli z 17 grudnia 2001 r. (Dz. U. nr 154, poz. 1791) w brzmieniu nadanym jej przez ustawę z 20 grudnia 2002 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 7, poz. 79).
Kiedy nie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta