Ludobójstwo, konflikt czy wojna
Ludobójstwo, konflikt czy wojna
GRZEGORZ MOTYKA
Wydarzenia na Wołyniu i w Galicji Wschodniej część historyków nazywa ludobójstwem i potępia UPA jako formację zbrojną. Inni badacze używają terminu "konflikt", wstrzymują się z osądem Armii, dyskutują otwarcie o polskim odwecie i akcji "Wisła". Pierwszych oskarża się o antyukraińskie nastawienie, drugich o relatywizację zbrodni na Wołyniu.
Jednym z najtrudniejszych polskich tematów historycznych jest problematyka mordów na ludności polskiej w latach 1943 - 1944 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. W tym roku będziemy obchodzili sześćdziesiątą rocznicę tych wydarzeń. Warto zatem przyjrzeć się temu, co dziś wiemy o tych wydarzeniach, a co ciągle pozostaje przedmiotem sporu polskich historyków i publicystów; które opinie możemy uznać za sprawdzone i pewne, a jakie pozostają mniej lub bardziej prawdopodobnymi hipotezami.
Niezaprzeczalny jest fakt, że w 1943 r. na Wołyniu miała miejsce masakra polskiej ludności. Napady na polskie wioski rozpoczęły na początku 1943 r. (jako jedna z pierwszych została w lutym wymordowana ludność wsi Parośle), nasiliły się w marcu i kwietniu (spalono wówczas m.in. Janową Dolinę), a ich apogeum przypadło na lipiec - sierpień 1943 r. W miesiącach tych zniszczono m.in. Hutę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta