Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekonomista musi po prostu liczyć

24 maja 2003 | Publicystyka, Opinie | HB
źródło: Nieznane

Prof. Andrzej Wojtyna, Akademia Ekonomiczna w Krakowie oraz INE PAN

Ekonomista musi po prostu liczyć

Czy obecnie można mówić o wyraźnych kierunkach w światowej ekonomii?

Wydaje się, że tak. Większość autorów uważa, że główna oś sporu przebiega między nową ekonomią keynesistowską a zwolennikami teorii realnego cyklu koniunkturalnego. Obydwie te szkoły należą do tzw. głównego nurtu ekonomii.

Co jest istotą tego sporu?

Ekonomistów zawsze frapowało zjawisko cyklu koniunkturalnego, czyli następujących po sobie okresów boomu i recesji. Tradycyjnie keynesiści akcentują, że wahania, jakim w krótkim okresie podlega produkt krajowy brutto - właśnie recesje i boomy - to głównie skutek działania czynników o charakterze popytowym. Zmienia się popyt - inwestycyjny, konsumpcyjny, sektora rządowego, zagraniczny - i to powoduje, że tempo wzrostu PKB jest mniejsze albo większe niż mogłoby być, gdyby zależało tylko od wyposażenia w czynniki produkcji. Uważano, że wyposażenie w czynniki produkcji, a także efektywność ich wykorzystania - czyli tak zwana strona podażowa - przesądzają o tym, że w długim okresie jedne kraje rozwijają się szybciej, a inne wolniej. Natomiast zmiany wielkości PKB z roku na rok czy w ramach cyklu koniunkturalnego to skutek czynników działających po stronie popytowej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2931

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polska-UE - referendum

Zamów abonament