Tanie ciasteczka za drogie
Jemy mniej słodyczy
Tanie ciasteczka za drogie
Od 20 stycznia br. działy zbytu kaliskiej Kaliszanki, jarosławskiego Sanu, bydgoskiej Jutrzenki i toruńskiego Kopernika zanotowały kilkudziesięcioprocentowy spadek sprzedaży swoich produktów, szczególnie w grupie wyrobów uznanych za podstawowe, a więc i najtańsze. Przewidują, że tendencja ta utrzyma się w następnych miesiącach. Zdaniem prezesa Kaliszanki, Kazimiery Sarny, wprowadzony 15 stycznia br. przez Ministerstwo Finansów WAT w wysokości 22 proc -- w 1994 r. było 7 proc. -- na wyroby cukiernicze nie powiększy przychodów budżetu państwa. -- Dojdzie do zmniejszenia dotychczasowej rentowności zakładów średnich, uniemożliwi rozwój, a nawet przetrwanie zakładów małych. Zwłaszcza tych, które muszą zaciągać kredyty na bieżącą działalność i spłacają kredyty inwestycyjne -- sądzi prezes Kaliszanki.
W spółce z kapitałem zagranicznym
W Zakładach Przemysłu Cukierniczego SA w Jarosławiu, gdzie od marca ub. r. 80 proc. akcji posiada Mc Vites Group, sprzedaż w styczniu br. w porównaniu z ub. r. spadła o 60 t, a do założonego planu brakuje aż 400 t. W lutym zbyt utrzymuje się na poziomie ubiegłorocznym, ale jest niższy od założonych wielkości. Prezes Jan Pajda przewiduje, że zysk może być o 25 proc. mniejszy od zaplanowanego na br. Zwłaszcza że od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta