Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys lojalności

15 lutego 1995 | Gazeta | SD

Kryzys lojalności

Sławomir Dąbrowski

Na początku lipca 1917 roku Józef Piłsudski wystąpił z Tymczasowej Rady Stanu, wzywając jednocześnie legionistów do odmowy przysięgi żołnierskiej, składanej przy włączaniu ich do Polskiej Siły Zbrojnej. Stało się to przyczyną "kryzysu przysięgowego", w wyniku którego władze okupacyjne internowały grupę legionistów w Szczypiornie i Benjaminowie. 22 lipca 1917 roku Niemcy zastosowali represje wobec samego Piłsudskiego, aresztując go i internując w twierdzy Magdeburg.

Występując z Tymczasowej Rady Stanu i doprowadzając do "kryzysu przysięgowego", Józef Piłsudski przestał współpracować z państwami centralnymi (a przede wszystkim z Niemcami) i przeszedł na stronę aliancką, upatrując w niej najlepszego sprzymierzeńca w działaniach na rzecz odbudowy niepodległości Polski.

Ceną, jaką osobiście zapłacił za to Piłsudski, było internowanie, zyskiem -- popularność i autorytet wśród Polaków, a nade wszystko uzyskanie rok później, w 1918 roku, niepodległości naszego państwa.

Na początku grudnia 1994 roku na szczycie KBWE w Budapeszcie prezydent Rosji, Borys Jelcyn, w twardym i chłodnym przemówieniu przeciwstawił się rozszerzeniu sojuszu północnoatlantyckiego o kraje Europy Środkowej i Wschodniej, w tym i o Polskę. W odpowiedzi na wystąpienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 405

Spis treści
Zamów abonament