Z endoskopem na raka
Z endoskopem na raka
W Centrum Onkologii w Warszawie powstaje szkoła endoskopii onkologicznej, nowej techniki operacyjnej, która od kilku lat znajduje coraz szersze zastosowanie w wielu klinikach na całym świecie. Szkoleni są w niej chirurdzy, którzy postanowili opanować trudną sztukę tzw. bezkrwawych operacji, ograniczających się jedynie do trzech niewielkich nacięć na powłoce brzusznej.
Laparoskop stał się niezwykle modny. Wiele klinik i szpitali wręcz prześciga się w poszukiwaniu sponsorów, którzy pomogliby w zdobyciu tego urządzenia. W Polsce wykorzystywane jest we wszystkich akademiach medycznych, jak też w mniejszych ośrodkach, np. w szpitalu św. Zofii w Warszawie. Pod tym względem nie odbiegamy od wielu innych krajów zachodnich, gdzie ogólny poziom opieki medycznej jest wyższy.
Bezpieczeństwo chorego
Początkowo endoskop wykorzystywany był głównie do zabiegów ginekologicznych. Dziś chirurdzy, wykonujący operacje "przez dziurkę od klucza", potrafią poruszać się po całej jamie brzusznej, a nawet zoperować uszkodzenie w obrębie kolana. Coraz częściej decydują się też na wycięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta