Morze, informatyka i biotechnologia
Morze, informatyka i biotechnologia
Dr Jan Szomburg, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową: Tylko ucieczka do przodu
Most wantowy nad Martwą Wisłą w Gdańsku otwarty w listopadzie 2001 roku
FOT. (C) WOJTEK JAKUBOWSKI - KFP
Nadbałtyckie położenie, przemysł stoczniowy i wspaniałe warunki turystyczne to nasze atuty, ale niedługo mogą okazać się niewystarczające, dlatego musimy stawiać na rozwój nowych technologii - mówią władze Pomorza.
Peerelowska propaganda lubiła nazywać polskie porty oknem na świat. Naturalnie największym portem-oknem był Gdańsk. Polscy marynarze przywozili z zagranicy towary, których brakowało w kraju, ale też i wiedzę o tym, jak działa gospodarka kapitalistyczna. Kiedy po 1989 r. nastąpiło wielkie otwarcie na świat, a porty w Gdańsku i Gdyni spadły do rangi ledwo uchylonego lufcika, najbardziej mieszkańcom Pomorza przydało się światowe obycie. Jednym z największych atutów regionu jest dzisiaj operatywne, młode, dobrze wykształcone (pokazują to statystki) i otwarte społeczeństwo. - Ten argument podaję zawsze jako pierwszy, gdy jakiś inwestor pyta mnie o zalety naszego regionu - mówi ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Marcin Nowicki.
Autostrada pilnie potrzebna
Jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta