Artykuł 227 traktatu rzymskiego - tajemna broń państw członkowskich
Artykuł 227 traktatu rzymskiego - tajemna broń państw członkowskich
RYS. JACEK FRANKOWSKI
TOMASZ TADEUSZ KONCEWICZ
Komisja Europejska nieprzypadkowo nazywana jest strażnikiem traktatów. To do niej należy monitorowanie, czy prawo wspólnotowe jest implementowane i przestrzegane w państwach członkowskich, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości wystąpienie ze skargą do Trybunału Sprawiedliwości. Arbitralne byłoby jednak pozbawienie takiej możliwości również państw członkowskich.
Przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS) państwa członkowskie mogą występować w różnym charakterze. Po pierwsze - mogą być pozwane przez Komisję Europejską, gdy uważa, że państwo narusza swoje zobowiązania wspólnotowe (art. 226 traktatu). Po drugie - każde państwo korzysta z nieograniczonego prawa do występowania ze skargą o unieważnienie aktów prawa wspólnotowego (art. 230 traktatu). Po trzecie - każde z państw ma prawo do zajęcia stanowiska w ETS, gdy sąd krajowy przekazuje mu pytania dotyczące interpretacji i ważności prawa wspólnotowego (art. 234). W większości udział państw w postępowaniu przed ETS sprowadza się do wskazanych sytuacji.
Nie można jednak zapomnieć, że traktat (art. 227) daje każdemu państwu członkowskiemu ważne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta