Dobrze w rankingach, słabiej w praktyce
Dobrze w rankingach, słabiej w praktyce
Eksperci i statystycy zaliczają Pomorze do pierwszej szóstki województw pod względem konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej. Region nie zdołał jednak przyciągnąć wielu inwestycji, które zmieniłyby charakter tutejszej gospodarki, tradycyjnie związanej z morzem.
Nordea Bank Sweden zaangażował 82 mln USD w przejęcie i rozwój banków w Gdyni i Gdańsku
FOT. (C) WOJTEK JAKUBOWSKI - KFP
W ostatnim rankingu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Pomorskie uplasowało się na czwartym miejscu w wąskiej grupie sześciu regionów o największej atrakcyjności i największym potencjale konkurencyjnym. Najbardziej atrakcyjne są województwa mazowieckie i śląskie - zalicza się je do klasy A.
W dobrej klasie
Pomorskie jest w grupie województw klasy B - za wielkopolskim, a przed dolnośląskim i zachodniopomorskim. Są to regiony o rozwiniętym przemyśle, korzystające z przygranicznego położenia lub stosunkowo dobrej dostępności komunikacyjnej. Oferują korzystne warunki do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Pozostałe polskie województwa zakwalifikowano do klas C i D.
Atutem Pomorza jest dostępność komunikacyjna. Gorzej wypada chłonność lokalnego rynku (6. pozycja). Wysoko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta