Polscy Żydzi -- obcy czy swoi
Dyskusja w Ossolineum
Polscy Żydzi -- obcy czy swoi
We wrocławskim Ossolineum odbyła się w sobotę dyskusja panelowa zatytułowana "Wkład Żydów w dziedzictwo kulturowe Rzeczypospolitej". Wzięli w niej udział m. in. prof. Czesław Hernas z Uniwersytetu Wrocławskigeo, Maciej Łagiewski, dyrektor wrocławskiego Muzeum Historycznego, Marek Rostworowski, kustosz krakowskiej Fundacji Czartoryskich, dominikanin o. Jacek Salij, Włodzimierz Staniewski, lider grupy teatralnej "Gardzienice" i prof. Jerzy Tomaszewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Przypominając, że Ossolineum powstało w wielonarodowym Lwowie i jako placówka naukowa służyło ludziom różnych wiar i kultur, dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego, powiedział otwierając dyskusję, że chciałby, aby spotkania pod kopułą ossolińskiej biblioteki służyły budowaniu consensusu między narodami środkowej Europy.
Jak mało o sobie wiedzieliśmy
-- Żyliśmy tak blisko siebie i nie wiedzieliśmy o sobie rzeczy elementarnych, choćby tego, że np. Biblia żydowska jest w całości Pismem św. chrześcijan. Chrześcijanie nie zdawali sobie sprawy, że święta obchodzone przez ich sąsiadów, Żydów, to te same święta, które znamy z Biblii -- mówił o. Jacek Salij, podając następnie przykłady znane z przekazów historycznych i wspomnień, opisujące uroczyste momenty, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta