Czynsze: regulowany i wolny
Prawo mieszkaniowe
Czynsze: regulowany i wolny
Ustawa o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (w skrócie pr. m. ) wprowadziła pojęcia "czynsz regulowany" i "czynsz wolny". Pierwszy płacą najemcy, którzy uzyskali lokal z zasobu mieszkaniowego gminy, albo stanowiący własność Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych lub osób prawnych prowadzących eksploatację budynków w celach niezarobkowych (art. 25 pr. m. ) oraz do 31 grudnia 2004 r. również osoby zajmujące w dniu wejścia w życie pr. m. lokale mieszkalne na podstawie decyzji administracyjnej lub innego tytułu ją zastępującego. Nadto gmina, zawierając umowy najmu nawet po 11 grudnia 1994 r. , może ustalić czynsz wolny za lokale należące do jej zasobu mieszkaniowego tylko wówczas, gdy powierzchnia użytkowa lokalu przekracza 80 mkw. Pod pojęciem natomiast "innych opłat" rozumie art. 21 pr. m. należności "za energię elektryczną, energię cieplną, gaz, wodę oraz inne świadczenia, w szczególności za odbiór nieczystości stałych i płynnych, windę i antenę zbiorczą".
Powstaje kwestia, jaki czynsz mają płacić osoby, z którymi zawarto umowę najmu na czas oznaczony mieszkania socjalnego, dlatego że są w niedostatku, a zatem że ich dochód nie pozwala na wynajęcie lokalu na zasadach ogólnych. Pod pojęciem zaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta