Prawo, a zmiana rządu
Prawo, a zmiana rządu
Stanisław Krukowski
Można mieć niemalże pewność, że niebawem zostanie wykorzystany art. 66 ust. 4 małej konstytucji brzmi on: "Sejm uchwalając wotum nieufności może jednocześnie dokonać wyboru prezesa Rady Ministrów, powierzając mu misję utworzenia rządu w trybie określonym w art. 58". Przypomnijmy, że art. 58 odnosi się do innej sytuacji. Według niego po nieuchwaleniu przez Sejm wotum zaufania rządowi powołanemu przez prezydenta (art. 57) , tworzenie rządu przechodzi na Sejm, to on wybiera premiera oraz proponowany przez prezesa Rady Ministrów skład rządu.
I tu zaczynają się błędy małej konstytucji!
1) Według art. 57 prezydent powołuje rząd, który, aby trwać, musi uzyskać wotum zaufania Sejmu. W razie jego nieuzyskania rząd musi podać się do dymisji. Niemniej od powołania przez prezydenta mamy rząd, po nieuchwaleniu wotum zaufania również rząd, tyle że w stanie dymisji. Do czego odnoszą się więc pierwsze słowa art. 58 "W razie niepowołania Rady Ministrów w trybie art. 57. .. ". Przecież w trybie art. 57 prezydent powołał rząd, który już istnieje. Być może owo "niepowołanie" dotyczy takiego działania prezydenta, w którym rezygnuje on z praw, jakie daje mu art. 57 ioddaje tworzenie rządu Sejmowi, właśnie w trybie art. 58. Mam jednak niemalże pewność, że nie o taką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta