Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Thriller na stole operacyjnym

20 lutego 1995 | Nauka i Technika | ZW

Thriller na stole operacyjnym

Jeszcze nie tak dawno pacjenci niepokoili się, że się nie obudzą po operacji. Dziś mają oni większe zaufanie do anestezjologów i lekarzy, ale pojawił się nowy lęk: Czy przypadkiem nagle nie przebudzę się w trakcie zabiegu? Rzadko się to zdarza, ale specjalistów coraz bardziej nurtują inne obawy. Coraz więcej jest podejrzeń, że niektórzy chorzy zachowują świadomość, mogą nawet odczuwać ból, po czym całkowicie o wszystkim zapominają.

O przebudzeniach rzadko się mówi. Lekarze opowiadają o nich w szpitalach, czasami ktoś zdecyduje się opisać je na łamach specjalistycznego czasopisma medycznego. Jak choćby o 55-letnim pacjencie, który poddał się operacji na otwartym sercu. To był koszmar, wspomina. Był on świadomy tego, co dzieje się z nim na sali operacyjnej. Co gorsza, niemal wszystko słyszał i odczuwał, jak chirurdzy rozcinają jego klatkę piersiową.

Koszmar piły elektrycznej

Do chorego docierały głosy lekarzy, którzy informowali się o tym, co będą dalej robić, a także szczęk instrumentów, pomp, przetaczania krwi. Krótko mówiąc, cały czas współuczestniczył on w operacji bypassa, w której był...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 409

Spis treści
Zamów abonament