Najbliższa kosmiczna fatamorgana
Najbliższa kosmiczna fatamorgana
Z lewej strony obraz soczewki grawitacyjnej RXS J1131-1231, zarejestrowany przez instrument EFOSC2, podłączony do 3,6-metrowego teleskopu ESO w Chile. Z prawej strony widoczne są cztery jasne "punkty" - obrazy soczewkowanego kwazara; pierścień Einsteina i galaktyka soczewkująca
(C) AFP
O odkryciu najbliższego soczewkowanego grawitacyjnie kwazara donieśli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).
Za pomocą należącego do ESO 3,6-metrowego teleskopu w La Silla w Chile międzynarodowy zespół astronomów odkrył w gwiazdozbiorze Pucharu (łac. Crater) soczewkę grawitacyjną.
Soczewkowanie grawitacyjne
Soczewkowanie grawitacyjne jest jedną z konsekwencji ogólnej teorii względności. Wynika z niej, że pole grawitacyjne masywnego obiektu zakrzywia lokalnie przestrzeń. Dzięki temu tor przechodzących w pobliżu dużej masy promieni świetlnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta