Kto się przyzna, ten bezkarny
Kto się przyzna, ten bezkarny
Zwalczanie karteli jest ostatnio jednym z priorytetów unijnej polityki konkurencji. Nad wprowadzeniem do naszego prawa przeciwdziałającego takim praktykom programu "Leniency" zastanawia się też Cezary Banasiński, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
JAKUB JASIŃSKI
Nielegalne porozumienia między konkurentami rynkowymi należą do najbardziej szkodliwych praktyk antykonkurencyjnych. Są one trudne do wykrycia, a tym bardziej do udowodnienia. Jednym ze sposobów walki z nimi jest stosowany w USA i Unii Europejskiej program łagodniejszego traktowania tych uczestników karteli, którzy przyznają się, że zawarli porozumienia ze swoimi konkurentami. Niebawem podobne regulacje mają obowiązywać także w prawie polskim.
- Nielegalne porozumienia to najtrudniejsze sprawy prowadzone przez urzędy antymonopolowe na całym świecie - uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezary Banasiński. W Stanach Zjednoczonych oraz krajach Unii efektywność wykrywania karteli wzrosła jednak znacznie wraz z wprowadzeniem programu "Leniency". - Procedury w nim stosowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta