Przedsiębiorstwo aportem
Przejęcie majątku spółdzielni przez spółkę
Przedsiębiorstwo aportem
Spółdzielnia może wnieść swoje przedsiębiorstwo aportem do spółki. Nie może jednak pozbawić się w ten sposób całego swojego majątku ani możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.
W zadłużonej spółdzielni walne zgromadzenie podjęło uchwałę o wniesieniu aportem jej przedsiębiorstwa do spółki utworzonej przez nabywcę. Deklaruje on przejęcie majątku, należności, długów i pracowników. Ma też wykupić udziały spółdzielców, aby stać się jedynym udziałowcem spółki. Dalej ma nastąpić likwidacja spółdzielni. Obecnie jest w niej likwidator.
- Jak zabezpieczyć się przed dalszą wyprzedażą majątku spółdzielni przez spółkę i pozostawieniem istniejącego zadłużenia w spółdzielni? Do kiedy i za co odpowiada były zarząd spółdzielni, a do którego momentu likwidator? Jak umocować prawnie obecną deklarację nabywcy o rocznym utrzymaniu dotychczasowych miejsc pracy w zakładzie? Jakie prawa ma zarząd spółdzielni, gdy działa likwidator? Czy przy tej formie zbycia majątku są jeszcze jakieś zagrożenia dla spółdzielców i ich reprezentantów? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Ryzyko, z którym trzeba się liczyć, wynika z braku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta