Autobus pełen obaw
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Wypadki autokarów turystycznych, zwłaszcza z dziećmi, zawsze robią ogromne wrażenie. W oczach rodziców, wcale nie tylko nadopiekuńczych, często właśnie daleka podróż autokarowa jest najbardziej niepokojącą częścią wakacji.
Dość powszechny, jawny lub skrywany, lęk przed autokarami przenosi się nierzadko na dzieci. W jakim stopniu obawy te są uzasadnione? Jak zmniejszyć potencjalne ryzyko?
Policja skontroluje
Każdego lata policjanci kontrolują na życzenie rodziców tysiące autokarów z dziećmi wyruszającymi na kolonie i obozy. Oprócz tego pojazdy są systematycznie zatrzymywane i kontrolowane na trasach. Jak podkreśla podkomisarz Marcin Szyndler z KG Policji, autokarowe podróże dzieci to oczko w głowie funkcjonariuszy policyjnego pionu ruchu drogowego. Zdaniem policji w ciągu ostatnich dziesięciu lat stan techniczny autokarów turystycznych zdecydowanie się poprawił. Na skutek konkurencji i zwiększających się oczekiwań klientów, dotyczących komfortu podróży (np. klimatyzacji), nastąpiła generacyjna wymiana taboru autobusowego. Autokary o wyższym standardzie są z reguły nowsze i w lepszym stanie technicznym. Coraz mniej przewoźników próbuje wyjechać w drogę autobusem o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta