Własność niejedno ma imię
Własność niejedno ma imię
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MARIUSZ MUSZYŃSKI, STEFAN HAMBURA
Państwa członkowskie nie mogą swobodnie przyjmować norm prawnych, które prowadzą do nabywania lub utraty prawa własności w sposób zabroniony prawem wspólnotowym.
Prawo własności początkowo nie było w ogóle przedmiotem umów ze względu na szczególny, sektorowy zakres pierwszych traktatów jednoczących państwa europejskie oraz w związku z równoległym obowiązywaniem w państwach EWG Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (dalej: EKPC). Funkcjonowała generalna zasada odesłania w kwestiach własności do prawa wewnętrznego. W niezmienionej formie przetrwała ona do dziś w art. 295 TWE.
Jako krajowe prawo rzeczowe
Art. 295 TWE reguluje stosunek norm wspólnotowych do norm krajowych w kwestii własności. Zgodnie z nim TWE " (...) nie narusza systemu własności w państwach członkowskich".
Norma ta, interpretowana wprost, oznacza pozostawienie tematu własności (jako prawa rzeczowego) poza zakresem spraw regulowanych przez TWE. Wskazuje, że państwa członkowskie mogą swobodnie kształtować porządek własności.
Przyjęcie takiego przepisu zaskakuje. Porządek własnościowy w każdym państwie stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta