Opinie - Komentarze
Opinie - Komentarze
Reformy w Niemczech - - przykład dla Francji i Europy
JEAN-PIERRE ROBIN
Problem, jaki Gerhard Schr?der miał do rozwiązania, był prosty do ustalenia: jak zmienić reguły finansowe nie do użytku w warunkach państwa opiekuńczego bez jeszcze większego osłabienia koniunktury w najbliższych miesiącach? Każda bowiem reforma, nawet najbardziej niezbędna, stanowi destabilizujący wstrząs, który grozi początkowym pogłębieniem choroby, jakiej ma zaradzić. Dlatego rozwiązanie znalezione w Berlinie ma walor przykładu. Więcej nawet, może posłużyć Komisji Europejskiej, strażniczce kryteriów paktu stabilności, do opracowania przepisów.
Globalny mechanizm projektów ustaw przyjętych przez rząd Schr?dera składa się z dwóch uzupełniających części, z jednej strony z częściowego wycofania się ze zbiorowych gwarancji w zakresie ochrony zdrowia i zasiłków dla bezrobotnych z drugiej - z obniżenia podatków i świadczeń socjalnych.
Równoczesność tego podwójnego manewru ma zasadnicze znaczenie dla jego powodzenia. Berlin zamierza ożywić drzemiącą gospodarkę, której wzrost jest praktycznie zerowy od 3 lat. Czy nastąpi to za cenę jeszcze większego deficytu budżetowego w tym roku, a nawet za rok? Na to wygląda, bo nie można usmażyć omletu bez rozbicia jajek. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta