Podpisz się elektronicznie
Podpisz się elektronicznie
Właściciel certyfikatu otrzymuje kod PIN, który musi podać, by użyć takiej karty
FOT. RAFAŁ GUZ
WAŻNIEJSZE TERMINY
TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY ZBADA ZGODNOŚĆ
W TK czeka na rozpoznanie wniosek Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, która zaskarżyła ustawę o podpisie elektronicznym. Zdaniem PIIT poprawki zgłoszone do ustawy przez Senat wykroczyły poza ramy projektu ustawy. Chodzi m.in. o przepis, który stawia w pozycji uprzywilejowanej zależną od NBP spółkę Centrast. To ona wydaje zaświadczenia certyfikacyjne firmom oferującym sprzedaż certyfikatów. Według PIIT takie ograniczenie jest sprzeczne z konstytucją i prawem Unii Europejskiej.
SŁAWOMIR WIKARIAK
Od niedawna w Polsce zaczęto wydawać tzw. certyfikaty kwalifikowane, które umożliwiają składanie bezpiecznego podpisu elektronicznego. Ma on taką samą moc wiążącą co podpis odręczny. Niestety, urzędy wciąż nie są przygotowane do odbierania dokumentów elektronicznych.
Ustawa o podpisie elektronicznym obowiązuje od sierpnia 2002 r., ale dopiero od kilku miesięcy zaczęto oferować na rynku tzw. certyfikaty kwalifikowane umożliwiające bezpieczne podpisy. Dzięki niemu można na odległość np. zawierać umowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta