Vademecum Rzeczpospolitej: Rewolucja w ubezpieczeniach, część II. Ubezpieczenia obowiązkowe
MAŁGORZATA I MACIEJ CAPIKOWIE
Od 1 stycznia 2004 r. roku wejdzie w życie ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej uuo). Wprowadza ona regułę, iż wszystkie ubezpieczenia obowiązkowe będą funkcjonowały według jednolitego standardu określonego ustawowo. Trzy ubezpieczenia obowiązkowe, tj. OC komunikacyjne, OC rolników, ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego zostały w całości uregulowane przepisami u.u.o. Pozostałe natomiast ubezpieczenia obowiązkowe wymienione w u.u.o. i innych aktach prawnych poddano regulacjom u.u.o. oraz rozporządzenia ministra finansów, które będzie wydane odrębnie dla każdego z tych ubezpieczeń i zawierać postanowienia odnoszące się do szczególnego rodzaju ryzyka.
Pakiet ubezpieczeń obowiązkowych może być rozszerzony, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Polskę umowa międzynarodowa nałoży obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia w zakresie danego ryzyka.
1. Podstawowe standardy
Podstawowy standard umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej polega na tym, iż umowa taka obejmuje odpowiedzialność cywilną w zakresie ryzyka deliktowego, czyli za szkody wyrządzone czynem niedozwolonym, oraz ryzyka kontraktowego, czyli wynikłe z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta