Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Techniczne zmiany czy rewolucja

26 sierpnia 2003 | Prawo | PB
źródło: Nieznane

W Sejmie pierwsze czytanie projektów ustaw o finansach publicznych

Techniczne zmiany czy rewolucja

HALINA WASILEWSKA-TRENKNER, WICEMINISTER FINANSÓW

Na podmiotach, które tworzą sektor finansów publicznych, spoczywają szczególne obowiązki dotyczące wydatkowania środków i sprawozdawczości. Projekt ustawy doprecyzowuje w tej kwestii wiele spraw, tak aby publiczne pieniądze nie były marnotrawione. Wychodzimy w nim naprzeciw naszemu członkostwu w UE. Oprócz zmian technicznych, związanych z przepływami pieniężnymi, wprowadziliśmy zmiany systemowe, które powinny ułatwić wykorzystanie unijnych pieniędzy. Nasze propozycje mają na celu również usystematyzowanie finansów publicznych w kontekście określania wysokości deficytu sektora i długu publicznego według metodologii unijnej. Sama ustawa nie dokona przełomu w finansach publicznych. Praca nad ich porządkowaniem ma bowiem wiele etapów i jest zakrojona na kilka lat.

ZYTA GILOWSKA, POSŁANKA PLATFORMY OBYWATELSKIEJ

Nasz projekt ma na celu ukrócenie marnotrawstwa poprzez zaprowadzenie w finansach publicznych elementarnego ładu organizacyjnego oraz funkcjonalnego. Jego głównymi zasadami konstrukcyjnymi są: przejrzystość, kontrola i jawność finansów publicznych. W państwie demokratycznym kluczowa jest jawność. Chodzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3009

Spis treści
Zamów abonament