Korupcja po polsku, czyli kolejny podatek
Korupcja po polsku, czyli kolejny podatek
- Jean-Christophe Filori, rzecznik komisarza ds. rozszerzenia UE
- Komentarz: Przyzwolenie czy bezradność
Kolejne bulwersujące dane o korupcji w Polsce - prawie połowa przedsiębiorców przyznaje się do dawania łapówek. Eksperci alarmują - najgorzej się dzieje na styku władzy publicznej i działalności gospodarczej. Sami biznesmeni przyznają, że muszą do kosztów funkcjonowania swojej firmy doliczać kwoty przeznaczone na łapówki.
Z badań przeprowadzonych przez Fundację Batorego i finansowanych przez Bank Światowy wynika, że w odczuciu przedsiębiorców korupcja stała się zjawiskiem powszechnym. Prawie połowa z nich przyznaje się do dawania łapówek (48 proc.), zdecydowana większość (57 proc.) mówi, że znają kogoś, kto bierze.
- Kiedyś korupcja rozciągała się na wszystkie sfery życia społecznego - komentuje Jacek Wojciechowicz z Banku Światowego. - Dzisiaj ulokowała się na styku administracji publicznej i sfery gospodarczej. - Nie pokazujemy całego zjawiska - mówi Grażyna Kopińska, szefowa programu "Przeciw korupcji" Fundacji Batorego - Staramy się tylko przybliżyć jego obraz.
Na dodatek liczba szefów firm, którzy przyznają się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta