Można podwyższyć, ale trzeba wiedzieć, jak
Zakładowy czyli podstawowy
Można podwyższyć, ale trzeba wiedzieć, jak
Tydzień temu opisywaliśmy fundusze składające się na kapitał własny spółek kapitałowych i wyjaśnialiśmy, jak są one tworzone. Dziś skupimy się wyłącznie na kapitale zakładowym. Składają się nań wkłady wniesione przez wspólników przy zakładaniu spółki. Ten pierwotny kapitał może być jednak później podwyższony przez wniesienie nowych wkładów. Niżej opisujemy, na jakich zasadach się to odbywa w każdej ze spółek kapitałowych.
W SPÓŁCE Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Podwyższenie kapitału zakładowego może być dokonane w trybie zmiany umowy spółki z o.o. lub bez takiej zmiany - jeśli umowa spółki przewiduje maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia. W obu przypadkach konieczne jest podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników oraz zarejestrowanie podwyższenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Różnica sprowadza się więc głównie do tego, że zmiana umowy spółki wymaga zachowania formy aktu notarialnego.
Podwyższenie może nastąpić w drodze ustanowienia nowych udziałów albo podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych. Jeśli wybrane zostanie pierwsze z tych rozwiązań, to co do zasady dotychczasowym udziałowcom służy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta