Kara bywa niesprawiedliwa
Czy urząd miał prawo wymierzyć dodatkowe zobowiązanie
Kara bywa niesprawiedliwa
Podczas kontroli urząd skarbowy zakwestionował jedną fakturę, z której za wcześnie odliczyłem VAT (w miesiącu wystawienia faktury, a nie jej otrzymania). Deklaracja VAT-7 za ten miesiąc nie wykazywała zobowiązania podatkowego, lecz kwotę podatku do przeniesienia na następny miesiąc. Gdybym prawidłowo odliczył VAT z tej faktury, też nie wystąpiłoby zobowiązanie podatkowe, tylko kwota do przeniesienia. Urząd ustalił sankcję w wysokości 30 proc. kwoty zawyżenia. Czy mógł od tego odstąpić? Czy ma obowiązek z urzędu zaliczyć zawyżony VAT na następny miesiąc? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Sytuacja czytelnika różni się od tej, jaką rozpatrywał NSA w omawianym obok wyroku. Wykazał on bowiem w deklaracji VAT kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne miesiące w nieprawidłowej wysokości, bo wyższą od kwoty należnej (natomiast w sprawie rozpatrywanej przez NSA podatnik wykazał nadwyżkę zamiast zobowiązania podatkowego).
30 proc. od zawyżenia
Zgodnie z art. 27 ust. 6 ustawy o VAT taki błąd jest podstawą do określenia przez urząd skarbowy sankcji w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30 proc. zawyżenia. Nie ma tu znaczenia, że podatnik w miesiącu, w którym popełnił ten błąd, nie naraził budżetu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta