Nie każdy błąd kończy się sankcją
Nieprawidłowo ustalona nadwyżka VAT do przeniesienia na następny miesiąc
Nie każdy błąd kończy się sankcją
Sankcje w VAT
W wyroku z 17 stycznia 2003 r. (sygn. akt I SA/Gd 456/00) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził: "W sytuacji, gdy podatnik VAT w złożonej deklaracji za dany miesiąc wykazał nadwyżkę podatku naliczonego i zadeklarował ją do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, mimo że powinien był wykazać kwotę zobowiązania podatkowego, ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego nie znajduje uzasadnienia prawnego w przepisach art. 27 ust. 5, 6, 8 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym".
Poruszone zagadnienie dotyczy bolesnej dla podatników tematyki tzw. sankcji VAT-owskich. Mogą być one nałożone przede wszystkim w sytuacjach, gdy podatnik zaniża zobowiązanie VAT lub wykazuje nienależne zwroty podatku. Jednak, jak wynika z omawianego wyroku - zadeklarowanie nienależnej nadwyżki podatku nie do wypłaty, lecz do przeniesienia na miesiące następne chroni podatnika przed możliwością ustalenia sankcji VAT.
Jest zaniżenie, jest sankcja
Spółka w deklaracjach VAT bezpodstawnie wykazała nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc, choć powinna była wykazać zobowiązanie podatkowe do zapłaty. W związku z tym urząd skarbowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta