Dwoistość układu
Dwoistość układu
RYS. JACEK FRANKOWSKI
- Poprzednie teksty z tego cyklu - www.rzeczpospolita.pl/prawo/prawo_up2.html
- Prawo upadłościowe i naprawcze
MICHAŁ TOMCZAK
W postępowaniach związanych z niewypłacalnością układ nadal występuje w dwóch niezależnych od siebie znaczeniach.
Układ jako porozumienie między przedsiębiorcą zagrożonym upadłością a jego wierzycielami funkcjonuje obecnie w dwóch postaciach: jako instytucja przewidziana przez prawo o postępowaniu układowym z 1934 r. oraz jako jedna z opcji porozumienia upadłego i jego wierzycieli w ramach postępowania upadłościowego. Mimo tej samej nazwy między postępowaniem układowym a upadłościowym brakuje powiązań i analogii. Ta dwoistość była nie tylko nieczytelna terminologicznie, ale też nie wyrażała w pełni odmiennych sytuacji, w których dojść miało do zawarcia układu.
W prawie upadłościowym i naprawczym z 28 lutego 2003 r. (dalej: ustawa) logika rozwiązań jest inna, toteż uchyla ono prawo układowe. Jego faktycznym następcą jest postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu. Nie wyeliminowało to jednak dwoistości pojęcia układ. Nowa ustawa wprowadza bowiem postępowanie naprawcze, które również przewiduje zawarcie układu między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta