Koszty, które warto zapłacić
Koszty, które warto zapłacić
RYS. JANUSZ MAYK-MAJEWSKI
ALEKSANDER HALL
4 października rozpocznie się w Rzymie konferencja międzyrządowa, która zadecyduje o losie tekstu traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej, przygotowanego przez Konwent pod przewodnictwem Valery'ego Giscarda d'Estaing. Polska zgłosiła do projektu istotne zastrzeżenia. Nasze państwo znajdzie się jednak bez wątpienia pod silnym naciskiem unijnych mocarzy, by z tych zastrzeżeń zrezygnować.
Kanclerz Niemiec Gerhard Schröder zaapelował do przywódców UE o zatwierdzenie przygotowanego projektu bez zmian, gdyż inne postępowanie byłoby jak otwarcie puszki Pandory i mogłoby w ogóle zablokować przyjęcie dokumentu. Podobne stanowisko zajmuje prezydent Francji Jacques Chirac i kierujący w tym półroczu pracami Unii premier Włoch Silvio Berlusconi. Wśród polskich publicystów, zajmujących się problematyką integracji europejskiej, też coraz częściej pojawiają się głosy sugerujące, aby Polska nie występowała w roli "hamulcowego" procesu pogłębiania Unii, nie upierała się przy korzystnym dla nas podziale głosów w Radzie Unii Europejskiej, przyjętym w Nicei, a także zdecydowała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta