W handlu inaczej
Urlopy wciąż trwają
W handlu inaczej
Skończył się sezon urlopów, ale nie zniknął problem ich udzielania. Przedsiębiorcy, a co ciekawsze również ich kadrowe, nadal mają wątpliwości, jak udzielać urlopów, szczególnie w specyficznych rozkładach czasu pracy.
- W 1998 r. ukończyłam liceum ogólnokształcące. W październiku tego samego roku rozpoczęłam studia. Od 1 maja 1999 r. do 19 sierpnia 2001 r. pracowałam, a w październiku 1999 r. rozpoczęłam studia na innej uczelni (rezygnując z poprzednich). Od 20 sierpnia 2001 r. do dzisiaj pracuję w kolejnej firmie. W połowie kwietnia 2003 r. obroniłam pracę licencjacką, uzyskując tym samym wykształcenie wyższe. Ile zatem dni urlopu mi przysługuje? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, wlicza się okres nauki. Jego długość wiąże się z rodzajem ukończonej szkoły (art. 155 k.p. ). Wlicza się więc tyle lat, ile trwał przewidziany programem czas trwania nauki. Dla szkoły wyższej wynosi on 8 lat. Do wymiaru urlopu wliczają się jedynie studia wyższe i to zakończone uzyskaniem dyplomu, co wynika z ustawy z 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (DzU nr 65, poz. 385 ze zm.). Pracownik nie będzie miał więcej dni urlopu, jeśli skończy studia, ale nie obroni pracy magisterskiej i nie uzyska dyplomu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta