Przesunięta granica dojrzewania
Przesunięta granica dojrzewania
IZABELA REDLIŃSKA
Czy dożyjemy chwili, kiedy przeciętny człowiek będzie mierzył dwa metry, a dojrzałość płciową osiągał w wieku kilku lat? Przemiany naszej populacji mogą przynieść zaskakujące rezultaty. Gdzie kryje się ich źródło?
W ciągu ponad 150 lat wiek, w którym dziewczynka dostaje pierwszą miesiączkę, obniżył się o cztery lata. Według tego czułego miernika coraz krócej przychodzi nam być dziećmi. Kiedy już dorośniemy, jesteśmy wyżsi od poprzednich pokoleń. Współczesny Polak mierzy o 14 cm więcej od żyjącego w XIX wieku.
Kiedy dziewczynka staje się kobietą, a chłopiec mężczyzną? W pierwszym przypadku łatwo to określić: dojrzałość - przynajmniej ta płciowa - przychodzi wraz z pierwszą miesiączką. Z chłopcami jest trudniej. Przeobrażanie się w mężczyznę bywa utożsamiane z pierwszym wytryskiem, mutacją lub pojawieniem się owłosienia łonowego.
Bez względu na kryteria, pewne jest jedno: dojrzewamy coraz szybciej. Dowodów na akcelerację (przyspieszone tempo rozwoju) nie brakuje. Z najstarszych badań przeprowadzonych w latach 40. XIX wieku w Norwegii wynika, że pierwsza miesiączka pojawiała się u dziewcząt, gdy miały 17 lat. 100 lat później podobne doświadczenie było już udziałem przeciętnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta