Europejskie aresztowanie a polska konstytucja
Europejskie aresztowanie a polska konstytucja
PIOTR WINCZOREK
W "Rzeczpospolitej" z 10 - 11 listopada 2003 r. ukazał się artykuł dr. Rudolfa Ostrihansky'ego, w którym autor stawia tezę, że wprowadzenie do naszego prawa europejskiego nakazu aresztowania jest możliwe bez nowelizacji art. 55 ust. 1 Konstytucji RP. Mam w tej kwestii odmienną opinię.
Na jej rzecz przemawiają, moim zdaniem, następujące argumenty.
Art. 55 ust. 1 Konstytucji RP stanowi, iż ekstradycja obywatela polskiego jest zakazana. Wedle stanowiska upowszechnionego w nauce i praktyce prawa, ekstradycja polega na wydaniu podejrzanego lub przestępcy na prośbę lub wniosek państwa, któremu przysługuje w stosunku do tej osoby jurysdykcja karna (por. np. Encyklopedia Prawa, wyd. C. H. Beck, Warszawa 1999, s. 153). Warto zwrócić uwagę, że w podobny sposób ekstradycja definiowana ma być w art. 602 § 1 poddawanego nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Nowelizacja ta ma jednocześnie wprowadzić instytucję europejskiego nakazu aresztowania do polskiego prawa wewnętrznego.
Ekstradycja podlega rozmaitym ograniczeniom i wyłączeniom, między innymi podmiotowym; szczególne znaczenie ma w tym względzie zakaz ekstradycji własnych obywateli (wyłączenie podmiotowe). Wyłączenie to, znane już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta