Trybunał Konstytucyjny po drodze
Trybunał Konstytucyjny po drodze
MARCIN WIĄCEK
Wykorzystanie wszystkich środków odwoławczych to nie jest to samo co wyczerpanie toku instancji.
Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: Trybunał) w precedensowej decyzji (decyzja jest rozstrzygnięciem proceduranym w odróżnieniu od wyroku) z 9 października 2003 r. (Dorota S. i inni przeciwko Polsce nr 47414/99) uznał, że w pewnych sytuacjach wniesienie skargi konstytucyjnej jest warunkiem dopuszczalności wniesienia skargi do Trybunału.
W rozstrzyganej sprawie skarżący w decyzjach urzędu skarbowego zostali uznani za winnych popełnienia wykroczenia skarbowego. Nałożono na nich karę pieniężną z możliwością zamiany na karę zastępczą. Organ wyższego stopnia (izba skarbowa) utrzymał decyzje w mocy. Skarżący nie mieli możliwości odwołania się do sądu, nie przysługiwał im też żaden inny środek odwoławczy (wniosek z art. 208 ustawy karnej skarbowej).
W skardze do Trybunału zarzucili naruszenie zagwarantowanego art. 6 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: konwencja) prawa do rzetelnego procesu sądowego.
Trybunał nie rozpoznał sprawy merytorycznie. Stosownie do art. 35 ust. 1 konwencji, warunkiem koniecznym skutecznego wystąpienia ze skargą indywidualną do Trybunału jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta