Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
VAT w UNII
Transakcje między podatnikami z różnych krajów Unii
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
W DF z 8 stycznia br. wyjaśnialiśmy, co to jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dzisiaj czas na drugą z transakcji wewnątrzwspólnotowych - czyli dostawę towaru.
Podobnie jak w eksporcie towarów, któremu z drugiej strony zawsze towarzyszy import, tak i z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru idzie w parze wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru (dalej WDT). Jest to w istocie jedna czynność, obejmująca przemieszczenie towarów związane z przeniesieniem ich ekonomicznej własności z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego kraju UE. Transakcja ta w kraju dostawcy - jako WDT - podlega opodatkowaniu wedle stawki 0 proc. (w niektórych krajach UE stosuje się "zwolnienie z prawem do odliczenia"), natomiast w państwie nabywcy traktuje się ją jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru opodatkowane według właściwej stawki VAT. Mechanizm opodatkowania - 0 proc. w kraju dostawy, stawka właściwa w kraju nabycia - jest więc podobny do transakcji eksportowo-importowych.
Zacznijmy od definicji
Zgodnie z ogólnymi regułami opodatkowania VAT miejscem dokonania WDT jest miejsce, w którym towary...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta