Gdy pracownik dostał bon o wartości ponad 380 zł
Jak to zaksięgować
Gdy pracownik dostał bon o wartości ponad 380 zł
W 2003 r. wręczyliśmy pracownikom bony towarowe, których zakup został w całości sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jak należy ująć skutki tego w księgach rachunkowych, jeżeli wartość jednego bonu wręczonego pracownikowi przekraczała wartość 380 zł?
Odnieśmy się najpierw do skutków podatkowych, ponieważ będą one miały wpływ na sposób ujęcia tej transakcji w księgach rachunkowych.
Bon jest znakiem legitymacyjnym, który upoważnia do nabycia towarów w oznaczonym terminie i w określonej wysokości. Nie jest on ani usługą, ani towarem (wyrok NSA z 13 października 2000 r., sygn. akt III SA 3415/99). Wydanie bonów dla pracowników nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Potwierdzeniem tego jest m.in. wyrok NSA z 13 października 2000 r. (sygn. akt III S.A. 3415/99), w którym sąd stwierdził, że "wręczenie pracownikowi bonów towarowych jest czynnością obojętną z punktu widzenia ustawy z 1993 r. o VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta