Nie tylko w Strasburgu
Nie tylko w Strasburgu
STEFAN HAMBURA, MARIUSZ MUSZYŃSKI
Jeżeli prawa człowieka pozostają "w związku" z prawem wspólnotowym, to ich naruszenie przez państwo może być rozstrzygane nie tylko w Strasburgu. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał niezgodność ustawy krajowej z prawem europejskim ze względu na jej sprzeczność z prawami człowieka zagwarantowanymi w europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
K. B. żyła od kilku lat w nieformalnym związku z R., który stał się mężczyzną w wyniku operacji zmiany płci. Jednak w dokumentach stanu cywilnego figuruje ciągle jako kobieta i nie może tego zmienić. Brytyjska ustawa małżeńska z 1973 r. stwierdza, że nie jest możliwe zawarcie małżeństwa przez transseksualistę zgodnie z jego nową płcią. Z tego powodu K. B. i R. żyli w konkubinacie, ale związek ich pobłogosławił biskup kościoła anglikańskiego w ramach ceremonii kościelnej przewidzianej dla par małżeńskich, co K. B. potwierdziła w swoich pismach procesowych oraz na rozprawie przed ETS.
K. B. wystąpiła z wnioskiem do National Health Service Pensions Agency, aby R. po jej śmierci mógł pobierać emeryturę jak po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta