Wyliczony kompromis
Wyliczony kompromis
Porównanie siły głosów w Radzie Ministrów UE
Polscy matematycy proponują inny, naukowy sposób wypracowania kompromisu, w którym liczy się efektywny, możliwy do wyliczenia wpływ na decyzje Rady UE. Autorzy wskazują, że już w przeszłości unijni politycy, ustalając system przyjmowania prawa europejskiego, nie chcieli słuchać głosu analityków. Zapłacono za to latami sporów i urazów. Być może tym razem da się tego uniknąć.
Niedawne fiasko konferencji międzyrządowej Unii Europejskiej w Brukseli skłoniło wielu znanych polityków i publicystów w naszym kraju do analizy wpływu poszczególnych państw na proces podejmowania decyzji w ramach Unii oraz porównania pozycji, jaką gwarantują Polsce w tym procesie: traktat nicejski i przygotowany przez Konwent Europejski projekt traktatu konstytucyjnego. Niestety, większość tych przemyśleń nie opierała się na dostatecznej podstawie teoretycznej, a ich autorzy często posługiwali się szeroko rozpowszechnionymi mitami. Pragniemy poniżej przedstawić prawdziwy obraz sytuacji oparty na najnowszych badaniach naukowych oraz na własnej analizie zagadnienia. Spór dotyczący podziału głosów w Radzie Ministrów UE był zasadniczą przyczyną niepowodzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta