Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasza europejska emerytura

25 lutego 2004 | Polska-Unia Europejska | JB AS
źródło: Nieznane

Nasza europejska emerytura

Czy po 1 maja będzie można pracować w różnych krajach Unii Europejskiej, wliczając ten czas do wieku emerytalnego w Polsce?

Tak. Okres legalnej pracy dłuższy niż rok w którymkolwiek z 25 krajów członkowskich będzie zaliczany przez ZUS do niezbędnego stażu zatrudnienia upoważniającego do uzyskania emerytury. W Polsce kobiety otrzymują prawo do emerytury po przekroczeniu 60. roku życia, a mężczyźni po przekroczeniu 65. roku życia. Rzecz jasna, także systemy emerytalne innych krajów UE będą brały pod uwagę okres legalnej pracy w Polsce swoich obywateli przy przyznawaniu praw do świadczeń emerytalnych.

Kto pokryje świadczenia za pracę w innym kraju Unii ?

System emerytalny kraju, w którym będziemy pracować. Np. osoba, która pracowała przez dłuższy czas w trzech państwach Unii, po przejściu na emeryturę będzie otrzymywała świadczenia emerytalne z trzech źródeł. Poza prawami emerytalnymi, Polacy pracujący w UE...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3161

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament