Coraz mniej nowych firm
Coraz mniej nowych firm
W ubiegłym roku liczba podmiotów gospodarczych zwiększyła się o 109 tysięcy. Rok wcześniej przybyło ich 136 tysięcy. Od dwóch lat liczba firm zwiększa się coraz wolniej. Mimo tych danych przedstawiciele urzędów miejskich uważają, że w zakładaniu nowych przedsiębiorstw też widać ożywienie.
W końcu 2003 r. w rejestrze REGON (obejmującym wszystkie podmioty gospodarcze) było zarejestrowanych 3,581 mln firm, o ponad 3 proc. więcej niż 2002 r. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W całym 2003 r. powstało w Polsce 253,5 tys. nowych firm. Było to o 6,4 procent mniej niż rok wcześniej. Jednak ten spadek był znacznie mniejszy niż w 2001 roku, gdy wyniósł 22,4 proc.
NASZ GOŚĆ
Jan Macieja, kierownik Pracowni Monitoringu Przedsiębiorstw Polskiej Akademii Nauk
Dlaczego w Polsce powstaje coraz mniej firm?
Liczba nowo rejestrowanych firm spada z kilku powodów. Po pierwsze, wyczerpały się proste możliwości robienia biznesu. W Celestynowie, gdzie mieszkam, na początku transformacji był jeden sklep. Do 1996 r. ich liczba wzrosła do 30 i przy takim nasyceniu - co zrozumiałe - ciężko było utrzymać się nawet istniejącym podmiotom. Podobnie jest z drobnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta