Dwie niewiadome
Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy paryska konferencja, na której ma być przyjęty Pakt o Stabilności w Europie, zakończy się sukcesem
Dwie niewiadome
Maria Wągrowska
Dziś w Paryżu zbierają się ministrowie spraw zagranicznych z krajów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by przyjąć Pakt o Stabilności. Szampan, którym francuski minister ds. europejskich, Alain Lamassoure, chciałby wznieść ze swymi gośćmi toast za -- jak głosi projekt deklaracji końcowej -- "utworzenie w Europie obszaru dobrego sąsiedztwa i współpracy", czeka już zamrożony od dłuższego czasu. Ale sukces konferencji pewny jeszcze nie jest. Z paryskim spotkaniem są związane dwie niewiadome.
Pierwsza niewiadoma to stanowisko Republiki Czeskiej. Dyplomaci czescy zachowywali się podczas dwuletnich przygotowań do obecnej paryskiej konferencji zagadkowo. Partnerzy Czech nie mogli się zorientować, czym właściwie jest podyktowane bierne zachowanie czeskiej dyplomacji. Czy niechęcią do inicjatywy zawarcia paktu generalnie? Czy wolą umocnienia pozycji swego kraju w negocjacjach z Republiką Federalną Niemiec, z którą Praga ma poważne problemy (roszczenia Niemców sudeckich) . Do piątku nie było nawet pewne, czy Czechy wezmą udział w paryskiej konferencji.
Drugą niewiadomą jest przyszłość węgiersko-rumuńskiego traktatu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta