Kiedy z pakowaniem, kiedy z transportem
Podstawa opodatkowania towarów w imporcie
Kiedy z pakowaniem, kiedy z transportem
Wyrok NSA z 9 stycznia 2003 r. (I SA/Łd 426/2002)
Czy koszty pakowania i transportu towaru poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia w kraju należy doliczyć do podstawy opodatkowania importowanego towaru na takich samych zasadach jak przy obliczaniu wartości celnej? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 5 kodeksu celnego do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej dodaje się "koszty pakowania, zarówno w sensie materiałów, jak i robocizny", a także "koszty transportu i ubezpieczenia przywiezionych towarów oraz opłaty załadunkowe i manipulacyjne związane z ich transportem, poniesione do granicy państwa lub portu polskiego".
Natomiast na podstawie art. 15 ust. 4c ustawy o podatku od towarów i usług "podstawa opodatkowania (...) obejmuje, o ile elementy te nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia w kraju". Z podstawy opodatkowania wyłączono zatem koszty pakowania rozumiane jako robocizna. Brzmienie przepisu jest jednoznaczne i nie budzi wątpliwości; doliczać trzeba jedynie koszt samych opakowań. Gdyby wolą ustawodawcy, który w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta