Nowy przetarg na uzbrojenie Iraku
Nowy przetarg na uzbrojenie Iraku
ROZMOWA NA GORĄCO - dr. Emad A. Salem, ekonomista z Uniwersytetu Al-Nahrain w Bagdadzie: Bałbym się, że wszystko stracę
Dwie amerykańskie firmy Poseko DST oraz potentat zbrojeniowy Raytheon International złożyły formalne protesty przeciwko niekorzystnemu dla nich rozstrzygnięciu wartego 0,5 mld USD przetargu na uzbrojenie irackiej armii. Wcześniej zaprotestowały polski Bumar i Cemex Global. W tej sytuacji przetarg z udziałem przynajmniej 16 najważniejszych dotychczasowych uczestników najprawdopodobniej zostanie powtórzony.
Zadecydują o tym tymczasowe władze administracyjne Iraku. Wczoraj nie udało się nam potwierdzić informacji, że taka decyzja już zapadła. Zdania ekspertów są w tej sprawie podzielone. W zeszłym tygodniu rzecznik Pentagonu Gary Tallman potwierdził, że wstrzymane zostało wykonanie wartego 327 mln USD kontraktu, który w końcu stycznia dostał zwycięzca przetargu - amerykańsko -jordańskie konsorcjum Nour USA z siedzibą w stanie Wirginia.
Jako pierwsza na początku lutego werdykt komisji przetargowej oprotestowała amerykańska firma Cemex Global, 17 lutego konsorcjum Bumar, koordynujące oferty m.in. 28 polskich firm zbrojeniowych.
Polskie konsorcjum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta