Kary za nadmiar mleka, czosnku i pieczarek
Kary za nadmiar mleka, czosnku i pieczarek
KOMENTARZ: Unijne widmo zapasów
Załamanie eksportu polskiej żywności do Unii, bankructwo tysięcy przedsiębiorstw spożywczych, wielomilionowe koszty dla budżetu i zwyżka cen żywności w naszym kraju - takie mogą być konsekwencje forsowanego przez Komisję Europejską mechanizmu zapobiegania spekulacyjnemu gromadzeniu zapasów żywności w Polsce przed 1 maja.
Interwencje premiera, ministra rolnictwa i wysokich rangą polskich urzędników w stolicach "15" do tej pory nie skłoniły Brukseli do zmiany stanowiska. Jej zdaniem kontroli trzeba poddać sprzedaż i handel 203 podstawowymi produktami żywnościowymi. Komisja wskazuje, że po 1 maja ceny wielu z nich zasadniczo wzrosną w stosunku do dziś obowiązujących w Polsce. To zaś - zdaniem Komisji - pokusa dla spekulantów, aby gromadzić dziś zapasy i upłynnić je po uzyskaniu członkostwa.
Polska wygrała na liberalizacji
Wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa nie podaje w wątpliwość konieczności stworzenia mechanizmu zapobiegania spekulacji. Protestuje jednak przeciwko zakresowi mechanizmu i wysokości planowanych kar.
Podczas ostatniego poszerzenia Unii o Szwecję, Finlandię i Austrię mechanizmem kontrolnym objęto, poza cukrem, tylko kilka produktów z importu, wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta