Emerytury dla każdego
- Poprzednie odcinki cyklu
Kiedy można otrzymać wcześniejszą emeryturę? Które okresy są liczone jako składkowe, a które jako nieskładkowe? Dziś prezentujemy kolejną część relacji z dyżuru dotyczącego świadczeń emerytalnych. Na pytania czytelników odpowiadała ALINA KOBIERSKA, wicedyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zwolniłem się w 1993 r. na mocy porozumienia stron, 15 września kończę 60 lat. Chcę złożyć wniosek o emeryturę. Pracowałem w szczególnych warunkach (przy wypieku pieczywa). W kadrach powiedziano mi, że nie dostanę zaświadczenia, bo jest objęte przedawnieniem - od czasu ustania zatrudnienia minęły już 3 lata. Czy pracodawca miał rację? Co się stanie, jeśli nie dostanę tego zaświadczenia? Czy mogę złożyć wniosek o emeryturę bez niego, jedynie oświadczając, że pracowałem w szczególnych warunkach?
Pracodawca nie ma racji. Z ustawy emerytalnej wynikają pewne obowiązki płatnika składek. Pracodawca jest obowiązany do współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia, wydawania pracownikowi lub organowi zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczenia i ich wysokości (art. 125 pkt 1 i 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS ;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta