Z chipem na zakupy
Z chipem na zakupy
BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
PIOTR STANKIEWICZ
W Polsce niewielu klientów posługuje się kartami z chipem, dużo bezpieczniejszymi niż te z paskiem magnetycznym. Dlaczego wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań wciąż się opóźnia?
Tradycyjne karty z paskiem magnetycznym są oparte na mocno przestarzałej technologii. Łatwo można wykonać duplikat karty (tzw. skimming). Jest to z pewnością największa wada. Wystarczy niewielki czytnik wielkości pudełka od zapałek, by skopiować dane z paska. Naniesienie skradzionych informacji na inną kartę nie stanowi większego problemu.
Pojawiły się co prawda rozwiązania, które mogłyby wydłużyć okres używania kart z paskiem, ale zaoferowano je zbyt późno. Należy do nich, na przykład, technologia Magneprint. Polega ona na zapisaniu w systemie banku indywidualnych, unikalnych cech nośnika magnetycznego, na jaki nagrano dane. Mało prawdopodobne jest wyprodukowanie drugiej karty z paskiem o takich samych właściwościach z punktu widzenia tego systemu. Zapamiętane cechy nośnika pozostają niezmienne przez cały czas używania karty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta