Technika antyterrorystyczna
Technika antyterrorystyczna
PIOTR KOŚCIELNIAK
Po zamachu w Madrycie wiemy, że do ataków bombowych może dojść również w Polsce. Jak się przed nimi bronić? Stosowanie technik pozwalających wykryć niebezpieczne przedmioty i materiały jest jednak uciążliwe i nie wszędzie możliwe.
Postęp technologii sprawił, że dziś dysponujemy możliwościami zdalnego wykrywania nie tylko niebezpiecznych narzędzi, ale również niebezpiecznych materiałów - stosowanych np. do produkcji ładunków wybuchowych. Odpowiednie urządzenia od dawna są z powodzeniem wykorzystywane - i to nie tylko na lotniskach. Ze względu na bezpieczeństwo informacje o tym, jakie metody wykrywania zagrożenia rzeczywiście się wykorzystuje, są objęte tajemnicą.
Nowy sposób wykrywania osób pracujących z materiałami wybuchowymi opracowali naukowcy z Uniwersytetu Rhode Island. Cząsteczki tych materiałów przyklejają się do włókien ubrań, co jest wykorzystywane do wykrywania osób mających kontakt z takimi ładunkami. Jak twierdzi Jimmie Oxley z Uniwersytetu Rhode Island, cząsteczki te dobrze "przyczepiają się" do włosów, a można je wykryć używając grzebienia ze specjalnym roztworem, następnie analizując jego skład chemiczny. O ile ubrania z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta