Egzamin humanistyczny w III klasie gimnazjum
Zadania od 1. do 5. rozwiąż na podstawie tekstu I
TEKST I
Gdyby zapytać, z czym kojarzy się słowo "mitologia", każdy niemal przydałby jej epitet "grecka" lub "rzymska", a tylko niewielu przypomniałoby naszą rodzimą - słowiańską. Nadal mitologia klasyczna jest bowiem nam bliższa niż mitologia słowiańska, o której pamiętano zbyt krótko i powiedziano zbyt mało.
O wierzeniach wczesnośredniowiecznych Słowian nie chciano pamiętać w przeszłości, więc jaka mogła się ostać o nich wiedza w teraźniejszości. Zapomniane powinno się jednak kiedyś odpomnieć, jeżeli wiedza o dawnych bogach (u nas głównie o słowiańskich duchach i demonach, bo one jeszcze przetrwały w zbiorowej pamięci ludu) od XIX wieku budzi takie zainteresowanie.
W XIX czy na początku XX wieku zainteresowanych dawną religią Słowian było więcej aniżeli dzisiaj, ale to zrozumiałe, jeżeli były to czasy, w których szczególnie interesowano się zarówno mitem uniwersalnym, jak i narodowym. Wtenczas już wiedziano, że przede wszystkim z mitów można się najwięcej dowiedzieć o słowiańskich bogach, demonach czy herosach. Z mitycznych okruchów i ludowych wierzeń starano się zrekonstruować dawną religię Słowian. Gdy tylko na przełomie XVIII i XIX wieku obudziło się zainteresowanie narodową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta