Zalety, wady oraz nieporozumienia
Zalety, wady oraz nieporozumienia
PIOTR WINCZOREK
Ochrona, promocja, reprezentacja interesów wobec organów władzy publicznej jest czymś, co w naszych czasach przybiera formy zorganizowane i wyraża się w przedsięwzięciach grupowych podejmowanych na znaczną skalę.
Podjęła pracę nadzwyczajna komisja sejmowa powołana do rozpatrzenia projektu ustawy o działalności lobbingowej (dalej: pudl). Z oczywistych powodów uchwalenie takiej ustawy było od dawna postulowane. Zjawiska lobbingu, zwłaszcza parlamentarnego, na ogół nie uznaje się za naganne. Przeciwnie, w doktrynie politycznej o liberalnym rodowodzie oraz w praktyce demokratycznego parlamentaryzmu uważane jest za korzystne. Uzupełnia bowiem kanały kontaktu wiążące obywateli z instytucjami podejmującymi decyzje władcze. Regulacje normatywne dotyczące logbbingu, tam gdzie zostały wprowadzone (co nie jest w świecie powszechne), mają na celu raczej uporządkowanie związanej z nim działalności i oczyszczenie jej z patologicznych zniekształceń, niż całkowite wyparcie go z życia publicznego. Taki zamiar jest zresztą niewykonalny w systemie gwarantującym prawa człowieka i obywatela i funkcjonującym zgodnie z zasadami demokracji politycznej.
Pudl rodził się długo i był przedmiotem uwagi środowisk, które lobbingiem zajmują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta