Rzeczposplita Czytelników; 17.03.2004
Dla kogo mieszkanie w TBS
Poprzednie odcinki
Podczas wczorajszego dyżuru telefonicznego czytelnicy pytali m.in. o najem mieszkań w towarzystwie budownictwa społecznego. Te i inne tematy starali się zaś przybliżyć: Zdzisław Żydak, dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury, oraz Józef Bajor, naczelnik jednego z wydziałów w tym departamencie.
Jestem właścicielem mieszkania, które wynająłem na 6 miesięcy. Najemca chce przedłużyć tę umowę. Czy muszę zawierać nową?
Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy aneks do dotychczasowej umowy.
Od 7 lat jestem rozwódką. W wyroku rozwodowym sąd nie rozstrzygnął, komu przypadnie mieszkanie (chodzi o lokal komunalny). Mąż wyprowadził się. Chcę uregulować sprawy mieszkaniowe. Wielokrotnie występowałam do gminy, by uczyniła najemcą wyłącznie mnie, ale ta odmawia. Co mam robić?
Kiedy czytelniczka stała się najemcą lokalu, obowiązywała ustawa o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych. Przewidywała ona, że jeżeli lokal komunalny zajmuje małżeństwo, to mimo iż tylko jedno z małżonków podpisało umowę, oboje są najemcami.
Źle się stało, że te kwestie nie zostały uregulowane w wyroku rozwodowym. Dlatego chociaż od rozwodu minęło 7 lat, to nadal czytelniczka i jej b. mąż są najemcami. Gmina nie może zadecydować, komu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta