Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miękkie podbrzusze twardego rdzenia Europy

27 marca 2004 | Plus Minus | MM

NIEMCY, FRANCJA I EURO

Miękkie podbrzusze twardego rdzenia Europy

MICHAEL MERTES

Francja i Niemcy zwykły uważać się za "twardy rdzeń" Unii Europejskiej, otoczony koncentrycznymi kręgami partnerów mniej oddanych sprawie integracji. Do najściślejszego grona prawdziwych wyznawców Europy dopuszczały jedynie czterech pozostałych członków-założycieli Wspólnoty Europejskiej: Włochy, Belgię, Holandię i Luksemburg.

Nie ulega wątpliwości, że pojednanie, jakie nastąpiło po drugiej wojnie światowej między Francją a Niemcami - niegdyś zwalczającymi się wiecznym wrogami - było przez pół wieku motorem europejskiej integracji. Dziś jednak wygląda na to, że francusko-niemiecki tandem stanowi raczej miękkie podbrzusze Europy. Motor zmienił się w hamulec.

Traumatyczne doświadczenie braku jednomyślności Zachodu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Iraku, gdy Jacques Chirac i Gerhard Schr?der stanęli na czele frontu sprzeciwiającego się amerykańsko-brytyjskiej inwazji na Irak, ujawniło negatywne skutki francusko-niemieckiej dominacji. Roszcząc sobie prawo do przemawiania w imieniu Europy, Francja i Niemcy wywołały antagonizm wśród znacznej części pozostałych członków Unii.

Europejski "twardy rdzeń" nie jest celem samym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3188

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament